{ text-align:center; }

středa 1. února 2017

[Doporučuji: Filmy a seriály] Leden

   Je leden. Mrzne. Ale nevypadá to, že bude někdy v blízké budoucnosti sněžit. Ale za to máme hodně mlh (i když to je prý kvůli znečištění ovzduší - alespoň to psali v novinách). Ale teď už k dnešní desítce filmů:

   První tu mám jihokorejský akční film Confession of a murderer.  V roce 1990 byl detektiv Choi Hyeong-goo v čele týmu, který vyšetřoval únos a zavraždění deseti žen. Zločin téměř dostal, proklouzl mu doslova mezi prsty. Tento neúspěch jej zničil a z detektiva se stal alkoholik. To se změnilo, když mu zavolala rodina jedné z obětí. Nedlouho poté vyjde kniha jménem "Doznání vraha" od muže, který vystupuje pod jménem Lee Doo-seok. Jelikož je to déle než 15 let od poslední vraždy, je nemožné jej i přes doznání uvěznit. Jenže, co když je tu jedenáctá oběť?


   Určitě si nenechte ujít také krátký animovaný film La Maison en Petit cubes. Tento krátký příběh se odehrává ve městě, které je pod vodou. Hlavní hrdina je jedním z obyvatel, starý pán. Pokaždé, když voda stoupne, postaví na ploché střeše další patro, aby se udržel v suchu. Uprostřed nechává padací dveře, aby měl kde rybařit. Jednoho dne upustí svou dýmku a ta spadne skrz padací dveře až na dno. Jak plave skrz jednotlivá patra, vrací se mu vzpomínky na mládí.

Tokyo Godfathers
(tumblr.com)
   The King of Legend je čínský seriál na motivy všemi známé knihy Kníže Monte Christo od Alexandra Dumase, Hlavní hrdina je mladý a dobrosrdečný námořník Lin Tianlong. Tainlong má krátce před svatbou s dívkou, kterou velmi miluje, když je pro něj z neznámého důvodu uvržen do vězení. Nařčen ze zrady je zavřen do vězení číslo 7, vězení na ostrově, ze kterého ještě žádný vězeň neodešel živý. Jelikož na něj jeho snoubenka čeká, pokusí se nejednou o útěk. Nakonec se mu podaří prokopat skrz zeď, nikoli však ven. Prokopal se do vedlejší cely, kde je uvězněn jeden z bývalých učitelů císaře. Učitel už je starý, ve vězení je déle než šestnáct let. Ale Tianlong má stále ještě naději na budoucnost. Rozhodne se jej naučit vše, co zná a po dlouhých osmnácti letech se Tianlongovi podaří utéct a je odhodlán se pomstít tomu, kdo mu takto zničil život.

   Jestli si myslíte, že staré filmy jsou nudné, určitě Vám unikl americký snímek z roku 1959 Some like it hot (což je reference pro jazzovou hudbu). Během dvacátých let, kdy v Americe byla prohibice se dva muzikanti, basista a saxofonista, náhodou připletou na místo, kde se odehraje výměna názorů mezičleny mafie. Podaří se jim utéct, ale jak všichni dobře ví, mafie nemá ráda živé svědky. Když uslyší, že ženská kapela postrádá basu a saxofon, vědí, co musí udělat. Joe a Jerry se tak stanou Josephine a Daphne a vydají se na cestu do Miami s kapelou plnou mladých žen, včetně Sugar Kane, která jim oběma ihned poplete hlavu.

   Aby nebylo animovaných filmů málo mám tu americký snímek VALL-I.  Na planetě Zemi není nic jiného než odpad a poslední exemplář robota typu VALL-I, který stále ještě uklízí planetu. Osaměle se ale necítí, jelikož má jako společnost svého mazlíčka švába. Rád také sbírá různé artefakty zanechané lidmi. Jednoho dne pod odpadem objeví malou rostlinku a jeho život se obrátí vzhůru nohama.

Princezna Mononoke
(tumblr.com)

  Mám tu také jeden korejský film na motivy skutečných událostí. Hlavní hrdinka Hope je sedmiletá So-won. Jednoho dne po cestě do školy je odvlečena postarším opilým mužem, zbita a znásilněna. So-won se postupně zotaví ze svých zranění a naučí se žít se zkráceným střevem, ale jizvy na duši jsou daleko hlubší. Od onoho incidentu se bojí všech můžu včetně svého táty. Ten to ale nevzdává a snaží se najít jak cestu zpět ke své dceři tak k polapení mizery, který jí takto ublížil.

   Mysteriózní drama One million stars falling from the sky je jeden z mých oblíbených japonských seriálů. Katase Ryo je šéfkuchař v jedné luxusní restauraci. Kromě dobrého kuchaře je to taky sukničkář, který holku odkopne kdykoliv jej začne nudit nebo už jí nepotřebuje. Dojima Kanzo vyšetřuje sebevraždu jedné z jeho bývalých přítelkyň, jenže to nevypadá tak úplně jako sebevražda. Něco tam nesedí a Kanzo si je jistý, že za tím vším je Ryo. Začíná tak nejen hra kočky s myší, ale i hra o čas, jelikož cesty Kataseho a Kanzovy mladší sestry Yuko se začínají pomalu ale jistě proplétat.

   Nausicaä of the Valley of the wind je jeden z prvních filmů studia Ghibli. Tisíc let uplynulo od Sedmi dní ohně, války, která zničila civilizaci a zanechala za sebou toxické lesy plné zmutovaného hmyzu. Nausicaä, princezna z Údolí větru ráda prozkoumává tyto lesy a snaží se rozumět hmyzu v něm žijícím, včetně Ohm, velkých hmyzích exemplářích, kteří mohou být velmi nebezpeční, když naštvaní. Nausicaä si je jistá, že lidé mohou přežít jednině pokud budou žít v harmonii s toxickým lesem a jeho obyvateli. Jenže ne všichni s ní souhlasí. Jednoho dne obsadil vojenský stát Tolmekian Údolí větru, jelikož to bylo strategicky důležité místo v jejich plánu na spálení veškerých toxických lesů.

Going postal
(tumblr.com)

   Předposlední tu mám film čínský A World without thieves. Sha Gen pracoval jako stavební dělník v Tibetu. Konečně si vydělal dost peněz, aby se mohl oženit a tak se vrací domů. Peníze co našetřil nese s sebou v hotovosti. Zlodějská dvojice Wang Bo a Wang Li zaslechne jeho konverzaci s jedním z dělníku, který s ním byl na stavbě a rozhodnou se, že jejich poslední prací v zlodějské branži budou Sha Genovi peníze. Jenže Wang Li už je měsíc nebo dva těhotná a Sha Genova nevinnost ji přesvědčí, že to není nejlepší důvod. Všechno jde tak nějak dobře, než skupina zlodějů, se kterými Wang Bo a Wang Li měli tu čest v minulosti, nastoupí to toho samého vlaku.

   Jako poslední tu mám jihokorejský film A Brand new life. Jin-hee je devět let, když jí její otec zanechá v sirotčinci. Nemůže uvěřit tomu, že by jí její rodiče opustili a je přesvědčená, že se pro ní jednoho dne vrátí. Má také smíšené pocity o možné adopci. Na jednu stranu by ráda byla adoptovaná, ale na druhou by se také moc ráda vrátila ke svému tátovi.

1 komentář:

  1. Naušika je můj nejoblíbenější film od Miyazakiho :) Některé další filmy znám, jiné ne a ty korejské vypadají fakt zajímavě :)

    OdpovědětVymazat