{ text-align:center; }

pátek 20. ledna 2017

[Inspirace] Hanbok

   Hanbok je další z tradičních oděvů, které shledávám velmi krásnými. Tento oděv pochází z Jižní Koree, kde je stále nošen při slavnostních příležitostech. Velmi typický je svými jasnými barvami, čím mladší nositel je, tím výraznější barvy oděv má. I přes malé změny se os začátku 17. století hanbok téměř nezměnil.

(tumblr.com)
   Mužská verze oděvu se skládá z kalhot, vesty dlouhého kabátku. Ženská verze pak z krátkého kabátku, vesty a dlouhé sukně. Během zimních měsíců se obléká ještě vnější kabát, který je stejný pro obě pohlaví, akorát barvy se můžou lišit (ty určené ženám mívají jasnější barvy).

V dobách, kdy Korea byla stále královstvím, i oblečení podléhalo zákonům. Prostí lidé směli nosit jen bílé oblečení, při speciálních příležitostech měli povolenou šedou, světle zelenou a světle růžovou. Lidé z výších kruhů takovýmto zákonům nepodléhali. Muži  i ženy nosili dlouhé copy až do svatby. Devět symbolů, které reprezentovali krále bylo proti zákonu mít vyšité na oblečení.

(tumblr.com)

   K ženské verzi patří také tradiční účesy a ozdoby do vlasů. Muži dříve nosívali nejrůznější pokrývky hlavy, které určovali jejich status a povolání. Speciální verze hanboku je pak určená šamanům a svatební hanbok se od toho více všedního také liší. Mužská verze je inspirována hanbokem nošeným ministry. Ženský svatební hanbok je tradičně červený s širokými bohatě vyšívanými rukávy, vyšity jsou zejména symboly pro dlouhý život a štěstí.

Žádné komentáře:

Okomentovat