{ text-align:center; }

úterý 6. prosince 2016

[Doporučuji: Filmy a seriály] Prosinec

   Británie už je nějaký ten pátek zachvácena vánočním šílenstvím. Na mě to nijak nepůsobí, řekla bych dokonce, že mám Vánoce ráda ještě méně než předtím. Ale teď už k těm filmům.

   První tu dnes mám animovaný film studia Ghibli Kaguya-hime no monogatari, který je modernější verzí tradičního japonského příběhu stejného jména z 10. století. Dřevorubec bambusu Okina během své práce narazí jednoho dne na bambus, který z nějakého důvodu vydává záři. Okina bambus podetne a v jeho dutině nalezne malé děvčátku. Dřevorubec je přesvědčen, že se jedná o princeznu z nebe, která jemu a jeho ženě byla seslána jako požehnání. Dřevorubec a jeho žena Ouna přijmou děvče za vlastní a pojmenují ji Kaguya-hime. Děvče roste až podezřele rychle a je nadpozemsky krásné. Kaguya více než cokoliv jiného miluje potulování po lese a hraní si s ostatními dětmi z vesnice. Když ale její adoptivní rodiče objeví v lese velké množství zlata a drahých látek, rozhodnou se jí vzít do hlavního města a udělat z ní skutečnou princeznu.   Dále tu mám korejský film Chronicle of blood merchants natočený podle stejnojmenného románu čínského spisovatele Yu Hua. V roce 1953 skončila Korejská válka. Heo Sam Gwan pracuje na stavbě a také pomáhá svému strýci na farmě. Sam Gwan je zamilovaný do Heo Ok Ran, nejhezčí holky ve vesnici a je odhodlaný se jí vyznat. Aby měl dostatek peněz na svatbu, rozhodně se prodat svou krev. Ke svatbě nakonec dojde a o jedenáct let později mají dokonce tři syny. Celá rodina byla šťastná, než se po vesnici začalo tradovat, že jejich nejstarší syn nevypadá jako Sam Gwan.

 
Spirited away
(tumblr.com)

   Americký film Tanec s vlky definitivně také stojí za shlédnutí. Poručík Dunbar je těžce zraněn při svém hrdinském činu, který z velké části pomohl vybojovat celou bitvu, které se účastnil. Na vlastní žádost byl poté převelen do opuštěné pevnosti na západní hranici. Z osamělosti se spřátelí s vlkem a také se začne zajímat o své indiánské sousedy. Pomalu se učí nejen jejich jazyk, ale i o jejich zvycích a obyčejích. 

   A teď je přesuneme do Asie s japonským seriálem Kimi wa petto. Iwaya Sumire dobře vypadá, je úspěšná a chytrá. Její osobní život ale není tak úžasný jako její kariéra. Poté, co je Sumire opuštěná svým nadřízený a dlouholetým milencem, protože je podle něj "až příliš perfektní", spadne do hluboké deprese a cítí se velmi osaměle. Po cestě z práce jednoho dne před vchodem domu, kde bydlí, objeví mladí, který je v bezvědomí v kartonové krabici a rozhodne se o něj postarat. Když jí mladík druhý den ráno řekne, že nemá kam jít, rozhodně si z něj Sumire udělat "domácího mazlíčka" a začne mu říkat Momo, jelikož jí připomíná psa, kterého měla jako dítě.

   Další tu mám kanadskou komedii Svatý Ralph. Ralph Walker chodí do soukromé katolické školy. Jeho otec zemřel během 2. světové války a jeho matka je dlouhodobě hospitalizována kvůli nemoci. Nedlouho poté, co jeho matka upadne do kómatu je Ralph přinucen ředitelem školy otcem Fitzpatrickem stát se členem týmu pro přespolní běh, aby uvolnil přebytečnou energii, jelikož byl přistihnut při kouření a také mastubaci ve školních prostorách. Trenér přespolního běhu otec Hibbert to s Ralphem nevzdává, i když se chlapec zdá být beznadějným případem. Otec Hibbert byl před zraněním kolene maratonským běžcem a když ho Ralph uslyší prohlásit, že by to byl zázrak, kdyby někdo z týmu vyhrál Bostonský maraton, rozhodne se tvrdě trénovat a zkusit to. Zázrak je totiž to, co potřebuje, aby se jeho matka probudila z kómatu.

Generation war
(tumblr.com)

   Aby jen jeden korejský film nebyl málo mám tu Hello my love. Hyo-jung pracuje jako scénáristka a DJ pro radiovou stanici. Hyo-jong má přítele. Ona a Won-jae jsou spolu již deset let  a mají v plánu svatbu, hned jak se vrátí ze studií ve francii. Jenže z Francie s sním přiletí i jeho kamarád Dong-hwa a Jyo-jung postupem času začíná mít pocit, že ti dva u přátelství neskončili.

   Upozornit určitě také musím na francouzský animovaný film Monster in Paris. Emile pracuje jako operátor projektoru v kině. Také je tak trochu zakoukaný do své spolupracovnice. Jeho nejlepším přítelem je Raoul, který se neustále pokouší sestrojit nové šílené vymoženosti. Raoulova kamarádka z dětství je celkem dobře známá kabaretová zpěvačka Lucille, kterou se její tetička snaží provdat za bohatého policejního důstojníka. Jednoho dne s sebou vezme Raoul Emile na doručení balíčku do botanické zahrady jednomu profesorovi. Díky jejich nešikovnosti se jim podaří proměnit blechu do lidské velikosti a poté, co je blecha spatřena několika pařížskými občany, není záplava to jediné, z čeho mají hrůzu.

   Rozhodně bych měla přihodit alespoň jeden seriál, tentokrát korejský seriál My love from another star. Někdy kolem roku 1600 přistála na zemi mimozemská loď, aby nasbírala data o této planetě. Jeden z nich se ale příliš zaplete s lidmi a při pokusu o záchranu mladé dívky jménem Yi-hwa nestihne svou loď a je nucen na planetě zůstat a čekat, až se někdy v budoucnu pro něj ostatní vrátí. Na jeho planetě lidé stárnou daleko pomaleji, než na zemi. Také se umí teleportovat, slyší a vidí daleko lépe, umí zastavit čas a jsou daleko silnější. A tak přibližně o 400 let později, tentokrát vystupující pod jménem Do Min Joon, je náš mimozemšťan pořád ještě na Zemi a snaží se žít poklidný a tichý život než jej přiletí jeho lidé vyzvednout. To se mu daří velmi dobře, než se do bytu vedle něj přistěhuje hlučná a o sobě příliš vysoce smýšlející filmová herečka Cheon Song Yi a obrátí mu život vzhůru nohama.

Tangled
(tumblr.com)

   Mám tu také jeden čínský seriál jménem Till death do us apart. Fei Yang zjistila, že zdědila stejnou nemoc, na kterou také zemřel její otec. Má dvě možnosti. Strávit zbytek času, který jí zbývá v nemocnici, kde by se jí pokusili vyléčit a téměř stoprocentně by neuspěli nebo naplno prožít posledních sto dní svého života. Fei Yang se rozhodně pro to druhé a vydá se do Šanghaje, kde potká kreslíře mangy Xu Fenga. Pomůže mu znovu začít kreslit, kontaktovat jeho přítelkyni, která momentálně studuje  Anglii a najde si pár dalších přátel kolem. Postupem času se do Xu Fanga zamiluje, ale rozhodne se nechat si svoje pocity pro sebe, protože jí stejně moc času nezbývá.

   Posledním filmem dnes je Kundun. Tento americký film, několikrát nominovaný na Cenu Akademie, sleduje život 14. Dalailami, od jeho dvou let, kdy bych objeven až do doby, kdy byl nucen opustit Tibet a uprchnout do Indie.

Žádné komentáře:

Okomentovat