{ text-align:center; }

sobota 25. června 2016

[Inspirace] Lolita

    Po více jak dvou týdnech jsem zpět s inspiračním článkem. Tentokrát se bude týkat lolita módou. Hned ze začátku chci říci, že s Lolitou od Nabokova to nemá nic společného. Knihu jsem nikdy nečetla a ani po tom netoužím. Film jsem sice viděla, a nechtěla bych se podobně oblékat.

   To, o čem budeme v tomto článku mluvit je japonský pouliční módní styl, který se skrývá pod názvem lolita. Jedná se o styl inspirovaný viktoriánskou dobou, někdy až tou edwardiánskou a výjimečně i rokokem.

Sweet lolita.
(tumblr.com)

Sweet lolita.
(tumblr.com)

   Nebojte se, tento módní styl není jen růžový a přeslazený. Lolitá jako styl má mnoho pod stylů. Příklady uvedené výše jsou sweet lolita nebo ama lolita (ama je japonsky sladký, takže je to vlastně jedno a to samé). Tam převládá růžová, všude samé volánky a přeslazené potisky na oblečení. Pokud chcete něco méně barevného, pak je tu také gothic lolita, kde převládá černá a jiné hodně tmavé odstíny, jelikož je inspirovaná gothickou módou. A pokud chcete něco dospělejšího, pak je tu classic lolita, která nemá barvy ani příliš tmavé, ale ani pastelové a často nosí delší sukně a šaty, které daleko více připomínají viktoriánskou dobu. A nebo také Elegant gothic aristocrat (zkráceně EGA), což je podstyl inspirovaný aristokraty a tudíž dá více na eleganci než roztomilost.

Classic lolita.
(tumblr.com)
Modelka Julia Petrova na této fotce vypadá
jako typický příklad EGA.
(tumblr.com)

    Pokud chce něco více neobvyklého, je tu třeba punk loluta, která, jak hádáte správně, má v sobě punkové prvky. Je tu také sailor lolita, která se inspiruje námořnickými oblečky nebo military lolita, co si zase bere za vzor vojenské uniformy. Nebo také wa-lolita, která v sobě má kimonové prvky a qi-lolita s prvky qi paa. Jsou tu také "chlapecké" styly (v uvozovkách, jelikož je ne vždy nosí chlapci) jako kodona (mladý chlapec z bohaté rodiny) nebo ouji (přeloženo do češtiny to znamená princ a je to o něco vyspělejší styl než ten předchozí) či dandy (což je z nich nejdospělejší a bere si za vzor elegantní pány z vyšších vrstev viktoriánské společnosti).

Lolita SanSan z Číny.
(tumblr.com)
-
Tohle je lolitou spíš jenom inspirované.
(tumblr.com)

   Lolita se dá také míchat s dalšími styly a to nejen z Japonska. I když je lolita takhle flexibilní, má určitá pravidla, která by se měla dodržovat (některé je těžší dodržet, obzvláště pak v létě). Úplně nejdůležitější pro lolitu je její silueta. Sukně by měla mít spodničku, nebo alespoň vypadat, že nějakou má. Také by sukně či šaty neměli být kratší jak ke kolenům. Také by lolita neměla mít holá ramena a měla by vždy mít alespoň ponožtičky, když už ne punčochy či podkolenky. Jen tak rozpuštěné vlasy Vám taky jen tak neprojdou, chtělo by to nějaký účes, ještě lépe s doplňky a nějakou pokrývkou hlav (což zase není naprostá nutnost). Doplňky obecně, správně zvolené boty a make-up dokáží outfit krásně dotvořit.

Lolita ve stylu Harryho Pottera.
(tumblr.com)
(tumblr.com)

   Sama lolitu nenosím (snad jen zatím), jelikož to není úplně nejlevnější záležitost a mám jen jedny šaty a jedny tak na hraně. Taky potřebuji spodničku, nějaké boty, co by k tomu ladili, atd.. Ale v budoucnu bych moc ráda tento styl nosila. Miluji viktoriánskou dobu a living dolls, takže tohle je prostě něco přesně pro mě.
2 komentáře:

  1. Zrovna jsem při psaní článku díky tomuto narazila na tvůj blog XD :) Máš tu pěkné články ♥
    Yuki

    OdpovědětVymazat