{ text-align:center; }

neděle 1. května 2016

[Inspirace] Viktoriánská móda


    Moderní móda je fajn a je pohodlná a mnohdy velmi krásná, ale mou skutečnou vášní je vintage. Tedy nejen móda, ale i budovy, zavazadla a mnoho dalšího. Móda z třicátých let a dříve je mou velkou vášní.

   Samozřejmě, že bych nechtěla nosit přímo skutečné viktoriánské šaty. To by bylo poněkud nepohodlné. Všechny ty železné krinolíny a přes příliš utažené korsety nezní jako něco, co bych někdy chtěla obléci. Ale trošku pohodlnější verze těchto šatů by se mi moc líbili. V těch elegantních šatech s objemnými sukněmi bych si skutečně připadala jako princezna.(tumblr.com)

(tumblr.com)
  Mou velkou vášní jsou mimo jiné korsety. Sama vlastním zatím jen jeden a nemohu jej moc nosit, jelikož pod něj nic nemám. Nevím, kolik z vás to ví, ale korzety by se neměli nosit přímo na kůži, jelikož mají kostěné nebo železné výztuže a ty prostě nedají prát. Takže by člověk měl něco nosit pod nimi, aby se na nich neulpěl pot, jelikož to pak nejde vyprat. Něco jiného jsou ty moderní verze, které se berou čistě jako sexy prádélko.

   Další věcí, kterou mám na viktoriánské době velmi ráda, jsou boty. Zdají se mi velmi elegantní a přitom nevypadají úplně nepohodlně. Pokud někdo zná animák nebo film o Anně ze Zeleného domku, pak určitě ví, o kterých botách to mluvím.

(tumblr.com)
(tumblr.com)
   Miluji také kabáty a ostatní zimní svršky z této doby. Také siluetu šatů, látky, účesy a celkově tehdy lidé vypadali elegantně. Pokud někdo z vás také rád sleduje kostýmní drama, určitě ví, o čem mluvím. Pryč od hlučícího davu, Z pekla, Hvězdný prach a z edwardiánské doby pak seriál Panství Downton je jen pár příkladů. Všechny tito filmy i seriály se vyznačují nádhernými a často i historicky přesnými kostýmy. Proto se jim také říká kostýmní dramata, že? (V angličtině je označují jako period drama/movie, asi proto, že se odehrávají v určitém obdodí historie.)

(tumblr.com)
Obraz  Jeana-Frederica Schalla.
(tumblr.com)
   Co vy a vintage? Máte rádi módu z nějakého určitého historického období? Tohle je první ze série článků o tom, kde všude se dá módně inspirovat. Původně bylo v plánu psát jeden článek každý týden, ale uvidíme, jak to vyjde.Žádné komentáře:

Okomentovat