{ text-align:center; }

středa 29. března 2017

[Doporučuji: Filmy a seriály] Březen

   Březen se už blíží ke svému konci. Počasí je čím dál tím teplejší a na Londýn je poslední dobou celkem často slunečno. Poslední dobou jsem neměla zas až tolik času na sledování filmů a seriálů, takže tento měsíc tu mám hlavně asijskou kinematografii a válečné filmy.

   Jako první tu mám A Woman in Berlin, německý válečný film založený na deníku německé novinářky, která jej anonymně vydala v 50. letech. Film sleduje osud nejmenované ženy a jejích sousedů, převážně žen a dětí, během posledních dní 2. světové války a následujících pár týdnů po jejím skončení. Okupace Berlína Rudou armádou nebylo příjemné a ještě méně pak pro ženy.   Grave of Fireflies je japonský animovaný film. Seita a jeho mladší sestra Satsuko žili v Kobe během posledních týdnů 2. světové války. Při jednom z náletů utrpí jejich matka těžké popáleniny, kterým nakonec podlehne a tak se přestěhují ke vzdáleným příbuzným. Kvůli válce je nedostatek jídla a příděly jsou čím dál menší. Příbuzní jim sotva dají najíst, jelikož děti nijak nepřispívají do domácnosti. Jednoho dne Seita vezme Satsuko do nedalekého opuštěného protileteckého krytu, kde se od té chvíle rozhodnou společně žít.

The Secret World of Arriety
(tumblr.com)
      Pro změnu tu mám jihokorejský romantický seriál A Gentleman's Dignity. Hlavními hrdiny jsou muži kolem čtyřiceti let, kteří byly nejlepšími kamarády už od konce střední školy. Kim Do-jin se otáčí za každou sukní, tedy do té doby než setkal se Seo Yi-soo, do které se na první pohled zamiloval. Yi-soo je ale zamilovaná do jeho nejlepšího kamaráda Im Tea-san, který chodí s její spolubydlící Hong Se-ra. Tea-sanova mladší sestra Meari je zamilovaná do jeho kamaráda Choi Yoon, který sice opětuje její city, ale nedává to na sobě znát, jelikož se obává, že by vztah s jejich věkovým rozdílem nefungoval. Poslední ze čtveřice je Lee Jung-rok, který je sice ženatý, ale často flirtuje s ostatními ženami.

   Jednou budem dál je dánský snímek zasazený na dánském venkově v roce 1969 a založený na skutečných událostech. Hlavním hrdinou je třináctiletý Frits Johansen. Už při prvním dni v nové škole tuší, že tam něco není v pořádku. Dospělými uznávaný a zbožňovaný ředitel Lindum-Svendsen není zas až tak milován dětmi, které za přestupky trestá výpraskem. Všichni učitelé a školní personál to přehlížel. Když ale Lindum-Svendsen málem utrhne Fritsovi ucho. rozhodnou se jeho rodiče jednat a ukázat všem, jaký ve skutečnosti ředitel je.

   Jedním z mých nejoblíbenější filmů  od Studia Ghibli je Princess Arete. Arete je princeznou v nejmenovaném království. Naprostou většinu svého života strávila zamčená ve věži. Po nalezení tajné chodby ven začne prozkoumávat svět za hradními hradbami. Arete má hodně nápadníků, kteří se však nezajímají o ni ale jen o její titul a tak se rozhodně utéct. Po dopadení hradní stráží neví král jak s ní naložit. Chvíli předtím se král seznámil s mocným kouzelníkem, který ujistil krále, že pokud by mu dal princeznu za ženu, udělal by z ní dobře vychovanou princeznu.

Love Forecast
(tumblr.com)
   Velmi zajímavý je také jihokorejský krátký mysteriózní seriál Mimi. Osmadvacetiletý komiksový umělec Min-woo jednoho dne najde poznámku přilepenou na kalendáři, kterou nenapsal. Ona poznámka jej přiměje začít pátrat po ztracených vzpomínkách ze středoškolských let.

   Jedním z mých oblíbených západních animovaných filmů je snímek Medvědí bratři. Hlavním hrdinou je indiánský mladík Kenai, jehož život se kompletně změní ve chvíli, kdy jej Velký duch promění v medvěda - zvíře které Kenai nenávidí ze všeho nejvíce. K jeho smůle, když jej jeho bratr spatřil v medvědí podobě, byl přesvědčen, že medvěd, kterého vidí jeho bratra zabil a vydá se jej skolit aniž by věděl, že je to vlastně jeho bratr.

   A mám tu ještě jeden jihokorejský seriál, tentokrát Reply 1994. Tato série sleduje život šestice vysokoškolských studentů, kteří společně žijí v penzionu provozovaném manželi Il-hwa a Dong-il. Prvním ze šestice je jejich dcera Na-jung. Dále je tu také Jae-joon, kterému ale všichni říkají Odpad, Yoon-jin, která až příliš zbožňuje boy band Soe Taiji and Boys, Sung-kyun, který vypadá starší, než vlastně je, Ho-joon a Dong-joon. Seriál sleduje jejich trable jak se školou tak s láskou na pozadí 90. let.

Legend of the Blue Sea
(tumblr.com)
   Pro dnešek předposledním filmem je jihokorejský A Moment to Remember. Su-jin a Chul-soo se potkali náhodou v menším krámku. Během jejich setkání došlo k nedorozumění, které se ale vyjasní při jejich dalším setkání a od té doby se stanou vídat častěji. Nakonec se k sobě i nastěhují a Su-jin se začne připravovat na roli matky v domácnosti. Po nějaké době začne Su-jin zapomínat věci, ale ne tak, jak lidé běžně zapomínají. Poté, co jejich dům málem shoří, protože Su-jin zapomněla vypnout sporák, se rozhodnou zajít k lékaři a zjistit, co se se Su-jin vlastně děje.

   Jako poslední tu mám ruský válečný film Doroga na Berlin. Píše se rok 1942. Poručík Ogarkov nesplnil zadaný rozkaz a stáhl se k nejbližší základně. Jenže v té době boj s Němci vrcholil a kdokoliv, kdo by jakýmkoliv způsobem ustoupil byl odsouzen k smrti zastřelením. Ogarkov má vyšší hodnost a tak musí jeho rozsudek nejprve potvrdit rada velitelství armády. Jeho doprovodem se stal mongolský voják Džurbajev, který toho moc nenamluví, ale rozkazy plní do slova.

4 komentáře:

  1. Konečně nějaké typy na filmy, hurá! Já už nevím, na co koukat... Ta Princezna Arete se mi zdá zajimavá, na to asi kouknu, díky za inspiraci. :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Hrob světlušek jsem viděla jednou jedinkrát a mám husí kůži, jen když si na to vzpomenu...

    OdpovědětVymazat
  3. Jednou budem dál jsem viděla, ale asi se na to někdy podívám ještě jednou. Medvědí bratři se mi taky dost líbili. A tou Princess Arete si mě vážně navnadila :D

    OdpovědětVymazat