{ text-align:center; }

čtvrtek 20. října 2016

[Inspirace] Áo dài

   Pro dnešní inspiraci tu mám opět jeden z tradičních asijských oděvů, tentokrát z Vietnamu. Jedná se o těsnou přesně padnoucí tuniku a kalhoty, většinou volnější, a může být oblékaný jak ženami, tak i muži, i když u žen je běžnější (pánská verze nemá rozparek tak vysoko a je o něco volnější). Název áo dài byl původně užíván jako název pro oblečení nošené rodem Nguyễn v Huế (městě ve středu Vietnamu, kde dříve sídlila vláda) v 18. století.

(asian-folk-wardrobe.tumblr.com)
   Áo dài  jak jej známe dnes se prvně objevil ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století, jeho konečná verze pak v letech sedmdesátých, kdy krejčí ve městě Saigonu začali šít jeho užší a více těsně padnoucí verzi. Během šedesátých a sedmdesátých letech nebylo áo dài viděno vládou jako vhodný oděv a téměř vymizel, než opět v osmdesátých letech začal vzkvétat poté, co jej některé školy a státní podniky přijali jako školní uniformy. 

(tuyet-hoa.tumblr.com)
   V dnešních dnech je tento krásný oděv nošen na svatbách a při další svátečních příležitostech, učitelkami středních, základních a mateřských škol, recepčními, letuškami, zaměstnankyněmi hotelů, bank a restaurací a jako školní uniforma zejména na jihu je oblékána bílá verze tohoto oděvu.

3 komentáře:

 1. Ta modelka na prvním obrázku se tváří trochu rozpačitě, jsem si všimla :)
  Je to nádherný kus oděvu, ráda bych si jej jednou i zkusila i když na naše poměry je tohle vážně exotické (ale neuvěřitelně elegantní).
  Líbí se mi barevná kombinace na druhé fotografii. Prostě kouzelné <3

  I když, jak píšeš, že to nosí učitelky, na středních bych to i chápala, ale školkách a základkách, když vím, co všechno, alespoň u nás musí zvládat učitelka mateřinky a základky, asi bych si takovou věc jen tak nevzala, abych nepřišla k újmě.

  OdpovědětVymazat
 2. Šíleně miluji tuhle klasickou asijskou módu - upnutou a s vysokými límci. Na gymplu náš dějepisář ve spolupráci s pár vietnamskými studenty uspořádal den vietnamské kultury, a nejvíc mě zaujaly právě ty šaty. A pak hudební nástroje. Vůbec si nepamatuji název ani jednoho, ale bylo to šíleně zajímavé. :)

  Každopádně říkala jsem si, že v podobném střihu bych chtěla svatební šaty. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě taky vždy tradiční oděvy obecně fascinovali, ale moje nejoblíbenější jsou právě ty východo-asijské.

   Vymazat