{ text-align:center; }

úterý 19. července 2016

[Inspirace] Kimono

   Asi všichni znají tento krásný japonský tradiční oděv. Méně lidí už ale ví, že existuje více druhů kimona a že existuje i jeho mužská verze. Japonci si svých kimon váží, jelikož kvalitní kimono může mít větší hodnotu než auto nebo třeba i dům.

   A nejde jen o kimona, ale i oblečení z komonových látek nebo látek jím podobných bývá velmi krásné a elegantní.

Geisha nebo geiko v kimonu.
(tumblr.com)   Furisode je velmi formální kimono nošené neprovdanými ženami. Dá se snadno poznat díky svým dlouhým širokým rukávům, která mohou měřit až 110 centimetrů. Komon je oproti tomu méně formální kimono, které mohou nosit i vdané ženy. Specifické je malým opakovaným vzorem. Uchikake je jedno z nejformálnějších kimon a je nošené nevěstou na svatbě nebo při vystupování na jevišti. Velmi neformální a pro každodenní nošení je nejvhodnější yukata. Ty jsou často nošené v létě, zejména pak na různé festivaly a v horkých pramenech. A to je jen pár těch nejdůležitějších,

Kimonová látka
(tumblr.com)

   Muži také nosí yukatu, ale s trochu jiným střihem. Muži nosí kabátek haori a kalhoty hakama, které mohou jsou něčím mezi kalhotami a sukní. Pokud jsou skutečně rozdělené jako kalhoty (= mají nohavice), mluví se o umanori. Pokud rozdělené nejsou (= je to sukně) nazývají se andon bakama. Tyto kalhoty mohou příležitostně nosit i ženy. Některá tradiční japonská bojová umění je mají za součást uniformy, např. kyudo (tradiční japonská lukostřelba), aikido nebo kendo (tradiční japonský šerm). Jsou-li dívky miko (kněžky v šintoistických klášterech), snadno je poznáte podle bílého haori a červených hakama.

Geishi nebo geiko.
(tumblr.com)


   Ke kimonu také neodmyslitelně patří boty. Můžete nosit zóri, které nápadně připomínají naše žabky. To pravděpodobně proto, že je to vlastně laciná imitace zóri. Zóri patří mezi formálnější a jsou tedy nošené s formálnějšími kimony, s výjimkou těch pletených ze slámy, ty jsou pracovní. Méně formálnější jsou pak geta, které se nosí nejčastěji právě s yukatou. Ty jsou velmi podobné zóri, ale mají dřevěnou podrážku, jsou tedy nošené i v zimě nebo v děšti, jelikož jsou mírně vyvýšené a udrží tak chodidla v suchu.

Ženy oblečené v yukatě.
(tumblr.com)

   Rádi byste někdy kimono oblékly nebo jej snad i vlastníte? Určitě se pochlubte! Já osobně bych si kimono někdy ráda oblékla a přinejmenším yukatu si pořídila.

Zdroj:

3 komentáře:

 1. pěkný a zajimavý článek.. já třeba nevěděla, že jsou i pro chlapy :O

  OdpovědětVymazat
 2. To jsem ani nevědla, že existuje tolik různých kimon! Opravdu fascinující. Mnohokrát děkuji za článek :)
  Myslím si že můj plán pořídit si použité kimono (yukatu) se změní na odletět do Japonska a na den si půjčit kimono, vyfotit se a vrátit ho. :D I tak na to budu šetřit půlku života :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V Koreji mají místa, kde se dají vypůjčit hanboky, tak třeba mají něco podoného i v Japonsku s kimony :-)

   Vymazat