{ text-align:center; }

pondělí 20. června 2016

[Cestování, zážitky] Festival čínské kultury v Náprstkově muzeu

   Včera probíhal v Náprstkově muzeu v Praze Festival čínské kultury. V rámci Asianstyle, kam jednou za čas píši knižní recenze, jsem se přihlásila jako dobrovolník pro chození v kostýmu jedné z postav pekingské opery. Se vším tím make-upem a kostýmem jsem se málem nepoznala, když jsem se pak viděla v zrcadle. Byla jsem namaskována a oblečena jako konkubína, mladík, co tam byl s námi jako voják a ještě jedna dívčina jako císař.

Naše sestava před muzeem.

    Náplní naší práce bylo chodit kolem jako jakási "reklama" a nechat se fotit nebo se fotit s lidmi společně. Docela jsem se bála,že ta věc, kterou mi dali na hlavu, bude moc těžká, ale byl to jenom plast, takže to sice nebylo jako peříčko, ale těžké to taky nebylo. Nejhorší to asi měl chudák císař, jelikož ten kostým byl slečně mírně delší, takže si na to občas šlapala.

   Na nádvoří pře muzeem se na malém pódiu konaly různé představení, např. tradiční čínská hudba, čínská bojová umění či dračí tanec. Pár z nich jsme shlédly, když zrovna nikdo nechtěl fotku. Také se tu prodávalo tradiční čínské jídlo. Nic extra exotického, jen takové klasiky jako knedlíčky, měsíční koláčky nebo polévku s rybími koláčky. Jelikož už jsme kolem jedné odpolední byly celkem hladoví, zastavili jsme se tam něco ochutnat. Holky si další knedlíčky s vepřovým a kuřecím masem a plněnou taštičku a já si dala knedlíček (oni měli spíš obří knedlíky než knedlíčky) plněný zeleninou. Musím jim to pochválit, chutnalo to skutečně moc dobře.

Čas oběda.

   Po jídle jsme si řekli, proč nejít do ulic a vydali se na Karlův most. Překvapivě jsme nejvíce oblíbení byly u čínských turistů. Byly z nás opravdu nadšení, především postarší dámy a děti. Neustále si nás někdo fotil, takže cesta do půlky Karlova mostu a pak zpátky do muzea nám trvala přes hodinu.

Na Karlově mostu.

   Chvíli předtím než jsme se chystali odlíčit si nás dokonce odchytl pán z čínské ambasády, prý jestli s nimi nechceme v budoucnosti spolupracovat, že se mu naše kostýmy moc líbí. Dokonce se zmínil, jestli náhodou nechce někdy studovat čínskou operu v Číně. Byl opravdu milý a děti co tam ten den byly, byly tak roztomilé, že jestli mi nevyjde au-pair v Japonsku nebo Korei, tak se od září za rok vydám do Číny.

    Sice jsme nedostali zaplaceno, ale dostali jsme dárek od čínské ambasády (kalendář a nějaké knížky), slečna z muzea nám řekla, že kdykoliv jí můžeme napsat a dostaneme pro nás i náš doprovod vstup do muzea zdarma a navíc jsme přilákali pozornost čínské ambasády, takže to za to stálo.

1 komentář:

  1. To musela být paráda.
    Nás se jednou po Praze procházelo asi sedm lidí, nesli jsme DBSK vlajku plus pár dalších kpop posters, Korejci a Číňané nás zdravili a někteří se s námi i fotili. Bylo to super.

    OdpovědětVymazat