{ text-align:center; }

pátek 20. května 2016

[Doporučuji: Filmy a seriály] Květen

   Další měsíc a dalších deset filmů a seriálů, o které bych se s Vámi ráda podělila.

   Tento měsíc začneme korejským filmem The King's man. Ač se jedná o příběh dvou klaunů, je to příběh především tragický. Gong-gil je mladý a hezký a i přes veškeré snahy svého staršího kolegy Jang-sanga zneužívaný jejich pánem. Ten toho po nějaké době začne mít dost, popadne Gong-gila a utečou do hlavního města. V hlavním městě se spojí s trojicí dalších klaunů a na ulici hrají hry, ve kterých zesměšňují vládu. Bohužel se do dostane až k některému z ministrů  a pětice je přinucena vystoupit před samotným králem. Háček je v tom, že umělci, kteří krále nerozesmějí, bývají druhý den o hlavu kratší.

   Určitě vřele doporučuji také kostýmní drama o osudu spisovatelky Very Brittain Testament of youth. Scénář byl napsán na motivy deníku hlavní představitelky. Vera velmi chtěla studovat na Oxfordu a tak dělala vše pro to, aby se tam dostala. To se jí nakonec povede, i když na esej z latiny se nepřipravovala (místo toho jí napsala německy). Jenže její štěstí netrvá dlouho. Chvíli po vypuknutí první světové války se k armádě přihlásí nejen Veřin bratr Edward, ale i její snoubenec Roland a jejich přátelé Viktor a Geoffrey. Veru válka nijak neovlivňovala, ale i tak nemohla jen tak sedět ve škole a nic nedělat a tak se rozhodla stát se zdravotní sestrou.Animovaný fillm The Song of the sea
(tumblr.com)
   Po svou vážných filmech by to chtělo nějakou komedii. Čínské filmy se mi většinou moc nelíbí, ale některé komedie mají naprosto dokonalé. K nim patří 20 once again s Yang Zishan v hlavní roli. Zishan je naprosto nádherná a navíc je velmi talentovaná herečka. Hlavní hrdinkou této komedie je sedmdesátiletá vdova Meng Li Jun. Svůj čas tráví doma u své rodiny nebo v centru pro seniory, kde hraje Mahjong. Velmi miluje svého syna, pro kterého by se rozdala a hodně nadržuje svému vnukovi Qian Jingovi. K synově manželce Yang Qin a k vnučce Xin Ran je ale velmi přísná a neustále si na něco stěžuje. Když se tedy opět projeví u Yang Qin srdeční potíže a je jí doporučeno se nestresovat, rozhodně se rodina i přes všechny Qian Jingovi protesty poslat babičku do domova důchodců. Tu to velmi raní. Když tedy zajdou na večeři na rozloučenou nejede se zbytkem rodiny rovnou domů, ale jde se trochu projít. Po cestě narazí na podivný ateliér a rozhodne se, že už je to velmi dlouho od doby, co si naposledy nechala udělat fotku. Během focení je požádána, aby myslela na nejhezčí léta svého života. Poté se jí ale ještě nechce jít domů a tak přespí na ulici. Když se ale ráno probudí, všimne si něčeho zvláštního. Už jí není sedmdesát ale dvacet. Je opět tou krásnou mladou dívkou, kterou bývala. Jenže co teď?!

    Po jedné komedii si dáme fantasy a konkrétně to bude Město Ember. Nečetla jsem knihu, podle které je toto dílo natočeno, ale určitě si jí někdy přečtu. Posledních dvě stě let žili lidé pod povrchem země v podzemním městě Ember. Současní obyvatelé vlastně ani neví, že něco mimo jejich městě vůbec je. Lina a její kamarád Doon se zrovna stali učni v oboru, který jim byl přidělen a jsou si moc dobře vědomy toho, že jídla je méně a výpadky elektřiny jsou delší a delší. A jsou tu ještě další podivné záležitosti.

Jako předposlední bych Vám ráda přestavila film čínský Young style, který je především o závěrečné zkoušce na střední škole Gaokao. Ve filmu můžete vidět ono "dobrovolné" ranní a večerní studium ve škole. Ale teď k příběhu. Hlavním hrdinou je nadprůměrně inteligentní Ju Ran, který odmaturoval dva roky předčasně (= přeskočil dvě třídy). Ju Ran má zrovna pět dní před Gaokao (= přijímací zkoušky na vysokou) a taky se konečně odhodlal oslovit dívku svého srdce. Rozhodl se jí to říct přede všemi v den třídního focení. Ona řekne ano, ale jen proto, aby ho neodradila od učení na Gaokao. Jenže je tu Ju Ranova matka a pak od Huang Jingjing stejně dostane kopačky. Takže zkoušky neudělá a je psychicky na dně. Jeho rodiče naléhaly a nakonec ho donutily absolvovat znovu poslední ročník a udělat Gaokao znovu.

Film Faunův labyrint.
(tumblr.com)

   Další film sice není čínský, ale v Číně se odehrává. Film se jmenuje John Rabe: Ctihodný občan třetí říše a jak lze usoudit dle názvu, hlavním hrdinou je nikdo jiný, než John Rabe. Tento muž skutečně žil a tento film je natočený na motivy jeho deníku. John byl německým občanem podnikajícím v Číně v Nankingu. Žil tam se svou ženou řadu let a všemi ve městě byl respektován. Tedy spíše Číňany než jinými cizinci, jelikož Německo bylo již v roce 1937 poměrně hodně prostoupeno nacismem. Když ale začala japonská okupace Nankingu, byl to pan Rabe, kdo stál ve vybudování bezpečné zóny, kde by se mohli ukrýt nejen cizinci, ale i všichni ostatní a utratil veškeré své nemalé úspory za jídlo a léky pro lidi obývající bezpečnou zónu.

   Mezi mými oblíbenými se vyskytuje i pár českých filmů. Většinou jde o klasiky a jedním i nich je také Noc na Karlštejně, který byl sice natočen ve stejný rok, jako se narodila moje máma, ale pořád je to opravdu dobrý film. (Jako dítě jsem vždycky chtěla mít stejné vlasy jako Eliška...pak mi maminka zkazila iluze, když mi řekla, že je to jen paruka.) Příběh snad všichni znají: ženám je na Karlštejn vstup zakázán, ale dvě statečné dámy se rozhodnou pro lásku toto nařízení porušit.

   Úplně první film s titulky, který jsem kdy viděla, byl film Pán velryb, který mám do dnešních dní velmi ráda a je to zatím jediný novo-zélandský film, který jsem kdy viděla. Koro už je starý a tak by rád předal svůj titul vůdce  Maorů dál. Koro je nevýznamnějším člověkem komunity, jelikož má schopnost rozumět velrybám. Chtěl předat svůj titul svému vnukovi, který ale naneštěstí brzy po porodu zemřel a tak má jen vnučku Paikeau. Mladíci z celého  ostrova přicházejí, aby se zúčastnili zkoušky, ve které se nový nástupce vybere. Paikea by se zkoušet také velmi ráda zúčastnila, jenže je děvče a děvčata být vůdci nemohou. A jednoho dne se na pláži objeví vyplavené velryby a lidem se nedaří je vrátit zpět do oceánu.

Memories of a Geisha
(tumblr.com)

    Jako předposlední bych ráda představila už poměrně starší film Ples upírů. Film je prý horror, ale já se při jeho sledování celkem nasmála. Profesor Abronsius a jeho student Alfréd cestují Evropou a zabíjí upíry. Jedné zimy se dostanou až do Transylvánie poblíž hradu obývaného knížetem von Krolockem. Dvojice se ubytuje v hostinci pana Shagala a postupně začínají mít podezření, že někde v okolí se skutečně vyskytuje nějaký ten upír. Jejich podezření se později ukáže pravdou a onen upír unese dceru hostinského Sáru. Profesor a student se rozhodnou ji zachránit.

   Jako poslední tu mám korejský film Hello, my love. Hyo Jung pracuje jako radio DJ. S jejím přítelem Won Jaeem už jsou spolu skoro deset let a hned poté, co se Won Jae vrátí ze studií ve Francii plánují svatbu. Jenže když už se Won Jae vrátí, nevrátí se sám. Spolu s ním přicestuje i jeho kamarád Dong Hwa a Hyo Jung postupně nabývá dojmu, že Dong Hwa není jen kamarád.

2 komentáře:

  1. Nedávno jsme nejspíš viděla Korejskou verzi 20 once again a opravdu se mi moc líbila! Na sledujufilmy.cz se to jmenuje Miss Granny, a písničky z toho filmu poslouchám ještě teď :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak to jsi viděla tu původní verzi. Čínský film je remake toho korejského.

      Vymazat